Jarka a Milan si omylom kúpili letenky na Svätú Luciu. Vybudovali tu úspešný biznis s nevšedným produktom

  • Milan a Jarka Bartosovci sa kombináciou náhody a okolností ocitli na ostrove Svätá Lucia
  • Založili tu firmu a neustále rozširujú svoje portfólio produktov zo sušených listov moringy karibskej
manh
archív Moringa Caribbean
  • Milan a Jarka Bartosovci sa kombináciou náhody a okolností ocitli na ostrove Svätá Lucia
  • Založili tu firmu a neustále rozširujú svoje portfólio produktov zo sušených listov moringy karibskej

Manželia Bartosovci sa pred niekoľkými rokmi  zhodli, že potrebujú poriadnu dovolenku. Padlo rozhodnutie navštíviť Karibik. Prvou náhodou, ktorá ich na ceste za týmto podnikaním postretla, bol fakt, že si omylom namiesto Barbadosu objednali pobyt na Sv. Lucii. Nakoniec sa ukázalo, že išlo o veľmi dobrý, aj keď neplánovaný krok. 

zdroj: archív Moringa Caribbean

Na ostrove im miestni obchodníci aj turistický sprievodca neustále núkali čaj a iné výrobky zo „zeleného prášku“.  Rastlinu prezývali aj strom zázrakov a opisovali jej pozoruhodné účinky na zdravie. Predávali ju tam všade. Na uliciach, v obchodíkoch a v reštauráciách tak bežne, ako mango či banány. Moringe sa na Svätej Lucii jednoducho nedalo vyhnúť, a tak si ju Barstosovci pribalili aj domov.  

Biznis príležitosť

Jarka, vyštudovaná právnička, suvenír zo Svätej Lucie po návrate z dovolenky najskôr odniesla na Úrad verejného zdravotníctva, aby si overila, či si užívaním moringy nemôžu ľudia ublížiť. Keď jej dal úrad „zelenú”, pustili sa spolu s manželom do testovania a výsledky na seba nenechali dlho čakať.

 „Po pár týždňoch sme pocítili dovtedy nepoznaný prílev energie a vitality. Hoci môj manžel nikdy nebol fanúšikom doplnkov výživy, po krátkom čase priznal, že vďaka moringe je menej unavený a čulejší, jednoducho sa cíti fit,” spomína Jarka. 

Bartosovci – a najmä Milan – boli odjakživa podnikaví dobrodruhovia. O Milanovi je navyše známe, že má dobrý nos na podnikateľské príležitosti.

Preto, keď Bartosovci zistili, že moringa je naozaj pozoruhodná, skutočne funguje a zároveň ju u nás na Slovensku takmer nikto nepozná, pričom výživové doplnky z tejto rastliny dostať v Európe často v mizernej kvalite, vycítili príležitosť. Nápad dovážať moringu na Slovensko ich seriózne zaujal, a tak sadli na lietadlo a vrátili sa na Svätú Luciu. 

Podnikanie na karibský spôsob

Pustiť sa do podnikania s domácimi však nebolo vôbec jednoduché. „Hoci nám tvrdili, že na ostrove je mnoho plantáží s moringou, ukázalo sa, že to nie je pravda. Stromy zväčša rástli v provizórnych domácich podmienkach, listy sušili na zemi alebo na strechách domov – v podmienkach, aké by našimi štandardmi nikdy neprešli. Santa Lucia je vulkanický ostrov, má vynikajúcu pôdu, no náročný terén na zakladanie nových plantáží. Karibčania navyše úplne inak vnímajú čas, nikam sa neponáhľajú, dohodnúť sa s nimi na termínoch je umenie,“ vysvetľuje Milan Bartos. 

zdroj: archív Moringa Caribbean

Istý čas preto manželia zvažovali, že sa svojich plánov vzdajú, no po opakovaných návštevách sa s domácimi farmármi dohodli na férových podmienkach priameho predaja a tí začali moringu pestovať priamo pre nich, v súlade s okolitou prírodou a bez zásahu chémie či techniky.

Postupne na ostrove zriadili prevádzku, zaobstarali sušičky a ďalšie potrebné vybavenie, zaškolili personál. 

„Hygienu neoklamete, stačí drobná nepozornosť a rastlinu napadnú plesne. Prvú várku zberu sme museli komplet vyhodiť – domáci ju vložil do čerstvo rozbalenej sušičky bez toho, aby ju vydezinfikoval,“ spomína M. Bartos, ktorý sa dnes za kvalitu moringy môže plne zaručiť.

zdroj: archív Moringa Caribbean

„Využívame z nej najmä listy. Zbierajú sa ručne do veľkých košov, po umytí ich dôkladne sušíme a melieme na prach. Vákuovo balený prášok sa prináša k nám, kde z neho vyrábame výživové doplnky, čaje, čokolády a širokú škálu kozmetiky – od pleťových a telových krémov, cez tuhé šampóny a dezodoranty, až po masážne alebo repelentné oleje. Pri kozmetike využívame aj semená z plodov moringy, z ktorých sa vyrába olej,“ hovorí spolumajiteľka značky Moringa Caribbean.

Tajomstvo moringy

Tento strom má vždy zelené listy a neprekážajú mu ani dlhšie obdobia sucha. Vyžaduje si však tropické až subtropické teploty, a tak sa moringe najlepšie darí v Indonézii, Malajzii,  Strednej a Južnej Amerike, Afrike, Indii. „Rastie mimoriadne rýchlo – za rok dokáže podrásť aj päť až osem metrov,“ hovorí Milan Bartos.

Svätá Lucia sa už pre Bartosovcov stala druhým domovom. Cestujú sem asi štyrikrát do roka, bývajú v prenajatom apartmáne. Pravidelne tu trávia napríklad Vianoce a nosia sem svoje vlastné, slovenské tradície. Hoci sú Bartosovci radi, že žijú prevažne vo Viedni a na Svätú Luciu pendlujú, ich plánom je vybudovať na ostrove priamo na ich plantáži mini obchodík pre návštevníkov z celého sveta.

 „Mohli by sa zoznámiť s moringou, s tým ako sa pestuje, ochutnať našu čokoládu či čaj a vyskúšať naše kozmetické výrobky. Chceli by sme premeniť Svätú Luciu na taký malý „moringa ostrov,” hovorí Jarka Bartos.

Najnovšie videá

Trendové videá